!!! Pozor na Zverimexy !!!
Ne ze Zverimexu
Pokud se rozhodnete pořídit si freťe se zverimexu: smiřte se s tím, že nebudete o jeho původu a zdravotním stavu nic vědět a zaplatíte za něj vyšší cenu.
Velmi malé procento zverimexů v České Republice zaměstnává personál, který je proškolen v problematice chovu všech zvířat, které má k dispozici. A pokud to tak je (a to jsou výjimky), tak vlivem minimalizace nákladů zverimex fretkám stejně neposkytuje péči, která je pro ně nezbytná.
Z toho bohužel vyplývají situace, které konkrétně fretkám velmi škodí.
Proč České zverimexy (neúmyslně a někdy i úmyslně) ubližují fretkám?
Převážná většina zverimexů v České Republice bohužel nedodržuje základní podmínky pro chov fretek. Fretka je velmi hravé a čiperné zvíře, vyžadují pravidelně dostatek prostoru pro proběhnutí.
Freťata jsou ve zverimexech mnohdy mnoho týdnů bez základní péče. Mnohdy to má za následek onemocnění až úmrtí zvířete.
Základní péče u fretky znamená: nechovat fretku v akváriu, ale v kleci. Nechovat fretku na podestýlce pro hlodavce. Podestýlka pro hlodavce je pro fretku naprosto nevhodná, neboť vzhledem k aktivitě fretky tato podestýlka způsobuje ohromnou prašnost prostředí a fretkám velmi trpí oči (fretky trpí zánětem spojivek, který může vést až k oslepnutí) a dále fretky trpí dýchacími potížemi z prašnosti, které mohou být rovněž nevratné.
Důvod proč zverimexy chovají fretky na podestýlkách je dvojí. Za prvé (a to je ten horší případ) prodavači nevědí, že fretka není hlodavec. Možná tomu nevěříte, ale mnohokrát se to stává. Druhý důvod je ten, že prodavači nejsou schopni poskytnou freťatům tolik výchovy, aby freťata používala kočičí záchodek. Fretky se čistotě totiž musí naučit. Z toho důvodu ve zverimexech používají podestýlku pro hlodavce, pak je jedno kam fretka potřebu vykoná… prodavači na hygienické návyky fretek prostě nemají čas. Zde je již první velmi velký rozdíl fretky ze zverimexu a fretky od chovatele. Fretka od chovatele je od malinka naučena základním hygienickým návykům.
Dalším aspektem je potrava freťat. Ve zverimexech je často velmi žalostná. Opět se zde potýkáme s prodavači kteří vědí, že fretka je šelma, ale nemají povoleno od majitele zverimexu jim poskytovat kvalitní krmivo (pro minimalizaci nákladů zverimexu). Kočičí krmivo je pro freťata absolutně nevhodné. Je nevhodné dokonce i pro dospělou fretku, ale u rostoucího mláděte fretky tato strava nesplňuje ani základní podmínky pro výživu co se obsahu bílkovin, tuků, vitaminů a minerálů týká. Freťe se tedy už od mládí nesprávně vyvíjí. Pak je zde opět druhá skupina prodavačů, kteří netuší že fretka není hlodavec a přispívá jim jídlem typu suchý chleba a podobně, což fretku vysloveně poškozuje a způsobuje ji vážné zdravotní problémy.
Fretka je zvíře s velmi rychlou střevní pasáží. To znamená, že co sní to velmi rychle vyloučí. Z toho jasně vyplývá, že fretka musí mít neustále k dispozici granule a čerstvou vodu. Nepřítomnost jídla po delší dobu fretce může způsobit vředy v zažívacím traktu.
Pokud to shrneme, tak zjistíme, že ve zverimexech chov fretek nesplňuje základní požadavky pro dobré a zdravé přežití fretky.
Pokud si pořizujete mládě ze zverimexu, často riskujete, že již v tomto zvířeti „bují“ nějaká choroba, kterou způsobil převoz zvířete do zverimexu či jeho pobyt tam.
Člověku by se zdálo, že nejlepší bude, když fretku ze zverimexu ihned koupí., chudinku…
Jenže, všechno má své pro a proti. Problém „zásobování“ zverimexů je ten, že do zverimexů prodávají svá mláďata velkochovatelé provozující velkochovy na farmách. Tyto zařízení chovají fretky pouze pro zisk. Je jim jedno jestli prodají fretku jako mazlíčka či na laboratorní pokusy, hlavní je, že za fretku dostanou zaplaceno. Fretky na farmách se chovají v nevyhovujících podmínkách (opět pro minimalizaci nákladů) , často bojují s nemocemi, nejsou léčeny a brzy umírají. Freťata z velkochovů nemají základní hygienické návyky a nejsou ani zvyklé na lidi.
To je tedy již Vaše práce zvíře socializovat, pokud si takové zvíře pořídíte.
Pokud si koupíte fretku ve zverimexu, je to pro velkochovatele dobré. Velkochovatel pak může odvést další mládě a dovést ho do příslušného zverimexu, neboť „jdou na odbyt“. Freťata do zverimexu se rozváží v žalostných podmínkách. Často cestují celý den v autě v horku bez vody v počtech desítek kusů. Často se stává, že některá freťata převoz ani nepřežijí.
Při manipulaci s fretkami ve velkochovech a často i zverimexech dochází k týrání zvířat. Mnoho velkofarem a zverimexů již bojují s trestními oznámeními, které na ně bylo s touto souvislostí podáno. Každý rok dostává státní veterinární správa mnoho podnětů k šetřením v souvislosti prodeje fretek ve zverimexech.
Koupí fretky ve zverimexu tedy podporujete neetický velkochov fretek.
Je na každém z Vás jestli to uděláte nebo ne.
autor: Pavla Zemanová
zdroj: http://www.nepoustej-fretku.cz