Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí chov

13. 8. 2009

Domácí chov fretky vyžaduje klec, ve které fretka prospí většinu dne (fretka spí 18-20 hodin denně), avšak vybavení klece nevyžaduje žádnou podestýlku jako je tomu u hlodavců. Postačí kočičí záchod (s kočkolitem), napáječka (popř. miska s vodou) a granule. Klec umístěte do místa, kde fretce nehrozí ofouknutí a velké výkyvy teploty. Rovněž dbejte na to, aby se fretce nestalo, že na její klec bude svítit přímé slunce, ani pokud by se jednalo o velmi malou část dne. Fretka má nejradši při spaní (i přes den) přítmí. Velké světlo při spaní dokonce aktivuje negativně její hormony v nadledvinkách a může způsobit onemocnění.

 

Fretce je nutné poskytnou do klece vetší těžké keramické misky, které se nedají fretkou lehce "přestěhovat". Fretka má ráda pelíšky typu bedničky vycpané tkaninou. Existují různé tkaninové závěsy (hamaky) a pelíšky určené přímo pro fretky. Přímo pro fretky také existují různé hračky typu roura (fretky milují prolézání úzkými prostorami) a plyšové hračky do kterých se dá vlézt a vylézt různými místy. Věnujte pozornost při výběru vhodných hraček pro fretku. Některé hračky jsou pro fretku nevhodné až nebezpečné. Fretky mohou část hračky (obzvláště gumové) ukousnout a spolknout a způsobit si ucpání střev.

 

Fretka by měla mít alespoň čtyři hodiny denně pohybu a prostor na hraní. Fretku můžete chovat v bytě stejně jako kočku nebo psa. Bude lépe ochočená, než kdyby žila ve venkovnívoliéře.