Jak chovat fretky
Fretku by si neměli pořizovat lidé, kteří nejsou ochotni podřídit vybavení bytu všudypřítomné fretce. Fretka je velmi zvědavé zvíře. Fretka vleze všude kam se vejde, aby mohla všechno řádně prozkoumat. Často i do míst, ze kterých se již nedokáže stejnou cestou dostat zpět. Samozřejmostí je tedy úprava místností do kterých má fretka přístup. Prostory, které běžně člověka ani nenapadnou jako nebezpečné, jsou pro fretku největší zábavou a zároveň nebezpečím. Například: prostory okolo kuchyňské linky je nutné řádně utěsnit. Je známo mnoho případů, kdy lidé rozebírali kvůli fretce kuchyňskou linku, třeba o půlnoci.
Pokud fretka vleze například do prostoru motoru chladničky, který je zezadu volně přístupný, může to pro ní znamenat smrt (jsou zde volně přístupné elektrické součástky a fretka může vlivem husté srsti vyvolat elektrostatický výboj). Pokud máte doma fretku, vždy se před zapnutím pračky i myčky ujistěte, že je Vaše fretka v bezpečí. Případy, kdy fretka vlezla do následovně puštěné pračky či myčky jsou bohužel možné a velmi smutné.
Počítejte s tím, že samičky obecně vylezou a vyskočí mnohem výše než samečci. Rovněž také vlezou do mnohem menších "škvír". Mějte toto na vědomí při uvažování o pohlaví pořizovaného zvířete.
Pokud budete chtít fretku oddělit od určitých prostor v bytě používejte vždy materiály celistvé, plné, nikoli materiály síťových či jinak perforovaných typů. Pokud se fretka zachytí o jakoukoli škvírku v materiálu, překážku ihned překoná. Fretka se rovněž lehce dostane speciálním mechanismem (lehne si na záda a drápem otevře dvířka a protáhne se dovnitř) do spodních šuplíků a skříní. Počítejte proto s nutností "bezpečnostního" systému (háček, suchý zip..) pokud si nepřejete mít fretku v čistém prádle. Rovněž veškeré květiny budete muset umístit do prostorů kam se fretka nedostane. Není možné fretku odnaučit od hrabání v květináčích, zvláště pokud květiny zalijete (pak jim půda velmi "voní") je to pro ně nepřekonatelný zážitek ji "přesadit". Fretka nepřekusuje kabely jako hlodavci. Většinou ani jinak významně nedemoluje vybavení bytu, pokud má dostatek hraček a zábavy. Pokud máte v bytě koberce budete muset dbát velkou pozornost fretce k naučení čistotnosti. Drobné "nehody" jsou na koberci mnohem méně "žádané" než třeba na linoleu.
Fretku je nutné nechat vyběhat ráno alespoň hodinu a večer alespoň dvě hodiny. Fretka není zvíře určené k omezenému pohybu. Má ráda určitý "stereotyp" chodu domácnosti. Přizpůsobí se i jinému režimu "volnosti", ale není možné ji nechat 24hodin zavřenou v kleci. Zvíře, které nemá dostatek prostoru v kleci velmi zlobí a později strádá a projevují se u něj různé nemoci. V tomto případě je vhodné nabídnout fretku jinému chovateli, než ji takovýmto způsobem týrat.
Lidé chovající fretky mají většinou vždy více než jednu fretku. Více fretek obvykle nevyžaduje více klecí ani opatření. Fretky se rádi "mačkají", když spí. Jediné, co může být problém, je proces skamaráďování fretek. Fretky jsou obecně velmi rády, pokud žijí ve smečce alespoň dvou fretek. Jejich hry jsou také mnohem důmyslnější, než pokud si hraje fretka pouze s člověkem.
Fretčí puberta
Velkou pozornost byste měli věnovat upozornění, že pokud si pořídíte mládě fretky je nutné si uvědomit, že v období mezí 9-12 měsíci (délka období bývá u každé fretky odlišná) prodělává fretka „fretčí“ pubertu. V tomto období (bývá to nejčastěji podzim-zima) se objevují velmi často inzeráty lidí, kteří darují fretku. Uváděné důvody bývají nejčastěji alergie a rodinné důvody. Jde o lidi, kteří si pořídili fretku a neinformovali se co všechno její chov obnáší včetně informací o zmiňované fretčí pubertě. Fretčí puberta je období, kdy zvíře strašně "zlobí". Dělá naschvály... prostě to co ví, že nesmí, dělá nejraději. Zvíře najednou leze tam, kam nikdy nelezlo, začíná (někdy velmi) kousat a může přestat být čistotné. Je velmi důležité vědět, že toto období je přechodné, a přečkat ho.
Strava
Fretka je šelma, proto její hlavní součástí stravy je maso a živočišné produkty (kromě masa vepřového a vnitřností). Nejvhodnější pro fretku je pořídit jí velmi kvalitní granule určené speciálně pro fretky. Ze svých zkušenosti, ja jsem byl vždy spokojeny z Ferret Baby od Bosche. Ostatní jídlo je potom pro fretku už jen "doplněk stravy". Granule určené kočkám nejsou nejlepší variantou pro krmení fretek a granule určené psům už vůbec nejsou vhodné pro fretky!, neboť mají jiný poměr bílkovin a tuků, než vyžaduje fretčí organismus. Správná a kvalitní fretčí výživa je pro fretku velmi důležitá. Obsah bílkovin (N-látky) ve stravě pro fretku by měl být okolo 35%, obsah tuku okolo 22%, obsah popelovin okolo 6% a vlákniny okolo 2%.
Fretka si rovněž velmi pochutná na ovoci a zelenině. Miluje meloun, banán, někdy jablko a mandarinky, dále papriku, rajče i okurku. Ovoce a zeleninu je však nutné fretce dávat jen v malém množství, v podstatě jako pamlsek či za odměnu. Dále taky můžete přidat fretce sýr či vajíčko apod.
Nikdy však fretce nedávejte sladké jídlo. Ani za odměnu. Piškoty a další potraviny obsahující rafinované škroby fretce velmi škodí. Fretky mají velmi omezenou funkci slinivky břišní co se vnitřní sekrece (inzulin) týká. Inzulin je hormon důležitý v metabolismu glukosy. Pokud fretky často konzumují cukry mají větší pravděpodobnost pro vývoj inzulinomu (nádor slinivky břišní, konkrétně jde o zbujení buněk zodpovědných za vnitřní sekreci). Fretky mají odlišný typ zažívacího traktu než kočka a pes.
Specifikem fretky je, že co fretka sní, obvykle do šesti hodin vyloučí. Ve stolici proto můžete často najít nestrávené rajče či jinou zeleninu či ovoce. Fretka má tedy velmi rychlou střevní pasáž. Z tohoto důvodu je nutné zajistit fretce neustálý přístup ke granulím a vodě. Pokud fretka déle nejí, tvoří se jí vředy ve střevním traktu. Rovněž nemožnost fretky pít způsobuje velmi rychlou dehydrataci. Stav hydratace můžeme pozorovat pokud stiskneme fretce kožní řasu mezi lopatkami. Pokud se fretce kožní řasa jen pomalu vrací do původního stavu, fretka je dehydratovaná. Více dehydratovaná fretka je rovněž malátná až apatická. Dehydratace u fretky je velmi nebezpečná a vyžaduje nitrožilní aplikaci zavodňujících roztoků u veterináře. Fretky mají rovněž některé velmi specifické onemocnění. Mezi nejčastější patří ECE (epizootická katarální enteritida), onemocnění nadledvin, onemocnění slinivky břišní, lymfosarkomy, atd.. některé z těchto nemocí mohou skončit fatálně.
Hygiena
Starší fretky je nutné alespoň jednou ročně dovést k veterináři k preventivní prohlídce a nechat odstranit zubní kámen. Fretku je nutné doma zvyknout na manipulaci v tlamičce a v uších proto, aby byla fretka u veterináře v budoucnosti ošetřitelná. Fretce je nutné občas čistit uši ( kupte speciální čistící vodičku, která má i nádstavec, kterým jednoduše kápnete 2 kapky a promasírujete, zvukovody vedou až k očím. Je to jednoduché a neublíží to fretce. Tu zakoupíte u veterináře. Čištění uší u fretek vatovou tyčinkou může způsobit vážné onemocnění). A alespoň jednou za dva týdny ostříhat přední i zadní drápky (štípacími kleštěmi, ale pozor, abyste nestřihli do živého nehtového lůžka). Dále je dobré fretce kontrolovat okolí konečníku, pokud je zarudlé, fretka může mít ucpané a dále i zanícené anální žlázky. V tomto případě existují antibiotické mastičky se speciálními aplikátory. Veterinář Vás naučí jak a jak dlouho mastičku aplikovat a předepíše Vám ji. Pokud toto nebude proveditelné, je nutno fretku léčit antibiotiky celkově.